Saat
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

VITOCLİMA S.S.S

VITOCLİMA S.S.S

Kapasite hesabı nasıl yapılır? 

Kapasite, montaj yapılacak mahalin bulunduğu bölge-şehir, iç ve dış ortam şartları, mahalin toplam ısı kazanç ve kayıpları, yapı malzemesi, pencere alanı, güneş ışığı alma miktarı, ortamda bulunan kişi sayısı, mahalin kullanım amaçları (örn: fitness center, sinema, ofis, vb.), ek ısı kaynakları, güçlü ısı kaynakları (bilgi işlem, ups odaları, laboratuvarlar, vb.), taze hava miktarı, hava sızıntısından kaynaklanan yükler ve alanın büyüklüğüne göre yetkili kişiler tarafından hesaplanır. 

Heat pump (ısı pompası) nedir? 

Hem ısıtma hem de soğutma fonksiyonlarını yapabilen klima sistemleridir.

Heat pump özelliği olan ısı pompalı klimalar nasıl ısıtır?
 

Soğutma çevrimi üzerine yerleştirilen dört yollu vana adı verilen bir eleman vasıtasıyla çevrim içinde dolaşan akışkanın yönü değiştirilerek; dış ortamdaki ısı değiştiricinin buharlaştırıcı ve iç ortamdaki ısı değiştiricinin yoğuşturucu olarak görev yapması sağlanırsa, ısıtma işlemi gerçekleştirilebilir ve bu ısıtma şekline “ısı pompası” yöntemi adı verilir. Isı pompalı klima (heat pump) diye tarif edilen cihazlar, hem soğutma hem de ısıtma işlemini gerçekleştiren klimalardır. 

Hava temizleme filtreleri ne kadar sürede değiştirilmelidir? 

Karbon filtrelerin ev vb. kullanım alanlarında 6 ayda bir, lokanta vb. yoğun kirli ortamlarda ise 3 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. 

Klimamı aldıktan sonra nasıl monte edebilirim? 

Klima satın alındıktan sonra en yakın Viesmann LG yetkili servisi ile irtibata geçilerek klimanın montajını yaptırılmalı ve devreye alınması sağlanmalıdır. Yetkili olmayan servisler tarafından yapılan montajlar, devreye almalar, onarımlar ve müdahaleler cihazın garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olur. 

Klima kullanırken nelere dikkat edilmelidir? 

Klimanın hava üfleme kanatlarının direkt insanlara, evcil hayvanlara ve bitkilere gelmemesi tavsiye edilmektedir.
Konforlu bir ortam için yaz aylarında* 25-27 °C, kış aylarında ise 22-24 °C sıcaklık derecesi önerilmektedir.
Klimaların çalıştığı ortamlarda ozona zararlı gaz, sprey vb. yanıcı maddeler kullanılmamalıdır.
Verim açısından iç ünite filtrelerinin, iç ve dış ünite serpantin temizliği kontrol edilmelidir. Klima cihazlarının temel işlevi minimum enerji harcayarak, maksimum performans ve verimle mekanın ısı-nem değerlerini istenilen düzeyde sabit tutmaktır. Ancak belli bir süre kullanımdan sonra, cihazların iç ve dış ünite serpantin (ısı değiştirici) yüzeylerinde, iç ünite filtrelerinde biriken kir ve toz, ısı transferini olumsuz etkiler. Sistemin işletmeye alındıktan sonraki kullanım dönemlerinde, beklenmeyen sorun ve arızaları öngörmek, işletme maliyetini en az düzeye indirebilmek, kesintisiz ve sorunsuz hizmetin devamını sağlayabilmek amacı ile düzenli “periyodik bakım” yaptırılmalıdır.

*Yazın soğutma modundaki klima kullanımında, kullanıcıların ısıl şoka uğramaması için dış ortam kuru termometre sıcaklığı ile iç ortam kuru termometre sıcaklığı arasındaki farkın 12 °C den fazla olmaması önerilir.

Klimaların temizliği ve bakımı nasıl yapılmalıdır?
 
İç ünitelerde bulunan filtrelerin bulunduğu ortama bağlı olarak 3 ila 6 ayda bir temizlenmesi gerekmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında olmak üzere yılda 2 defa yetkili servisler tarafından ünitenin bakımının, temizlik ve kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Klimanın sağlık açısından bir zararı var mı?
 
Kapasitesi doğru seçilmiş, doğru bir yere montajı yapılmış ve de bakımları düzenli olarak yapılan klimaların sağlık açısından herhangi bir zararı yoktur. 

İnverter ne demektir? 

Inverter teknolojisi enerji tasarrufu sağlamak için geliştirilmiş bir özelliktir. Klimaların dış ünitelerinde kompresör bulunmaktadır. Kompresör devri elektronik donanım desteği ile değiştirilerek, yüke göre kapasite değişimi yapılabilmektedir. Böylece enerji tasarrufu sağlanmaktadır. LG Klima sistemlerinde kullanılan inverter teknolojisinin diğerlerinden farkı, kullanılan DC inverter kompresör teknolojisidir. Çalışma aralığı daha geniş olan bu sistem ile daha iyi konfor sağlanır. 

BTU nedir? 

İngilizce "British Thermal Unit" (ingiliz ısı birimi) sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bir pound (libre) suyun sıcaklığını bir Fahrenheit değiştirmek için gereken ısı miktarıdir. Geleneksel olarak klimalarda BTU/h olarak (bir saatteki klimanın odadan taşıdığı ısı miktari) kapasiteyi belirtmek için kullanılır. 1 watt 3,415 btu/h'a eşittir.

EER nedir? 

İngilizce "Energy Efficiency Ratio" (enerji verimlilik oranı) sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Birim zamanda yapılan BTU biriminden soğutmanın veya Watt biriminden ısıtmanın harcanan elektrik enerjisine oranıdır.

Split sistem nedir? 

Klima cihazı konut, işyeri vb. kapalı alanlardan dış ortama, dış ortamdan kapalı alanlara konfor amaçlı olarak ısı transferi yapmaktadır. Sistemin 2 ana parçası vardır. İç ortamda ısı alışverişi yapan iç ünite ve dış ortamda ısı alışverişi yapan dış ünitedir. Bu iki ünite arasında gaz akışını ve sinyal alışverişini sağlayan bakır boru ve elektrik tesisatı bulunur. İki ayrı birimden oluşan bu sisteme split sistem denmektedir. 

Klimanın garanti süresi kaç yıldır? Cihaz hangi durumlarda garanti kapsamına girmez? 

Klimanın garanti süresi 2 yıldır. Yüksek voltaj nedeniyle oluşan arızalar, yanlış kapasite ve montaj uygulaması, yetkili olmayan servisler tarafından yapılan müdahaleler, orijinal parça kullanılmaması gibi durumlar cihazın garanti kapsamından çıkmasına neden olur.

Klima cihazları nasıl soğutur? 

Klima cihazları soğutucu akışkan gazının buharlaşma ve yoğuşma özelliğinden faydalanılarak odada bulunan ısıyı dışarıya atmaya yarayan cihazlardır. Split klimalarda, iç ünite içinden geçen gaz ortamdaki ısıyı emerek buharlaşır. Bu sayede ortam soğur. Buharlaşan soğutucu akışkan gazı dış üniteye geldiğinde yoğuşur ve emdiği ısıyı dışarı atar. Bu işlem gerçekleşirken yalnızca iç ve dış ünitedeki fan motorları ve gazın cihaz içindeki dolaşımını sağlayan kompresör elektrik enerjisi harcar.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Hava Durumu